Janowice Wielkie, Pętla Rudawy Żółta. DOT19

41.49 km
2-4h
trudna
System tras:
Szlaki rowerowe Kwisy i Bobru

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka

Pętla ma niecałe 42 km, ale do tego należy dodać blisko 1200 m przewyższeń i w planowaniu uwzględnić strome podjazdy. Nie klasyfikujemy jej jako klasyczne MTB, ale prawdę powiedziawszy, plasuje się w pobliżu tej kategorii. Trasa jest bardzo efektowna i absolutnie warta polecenia. Jej mocną stroną sa piękne górskie i podgórskie widoki oraz atrakcje turytyczne. Większa część przebiega drogami gruntowymi i szutrowymi dobrej jakości. Naturalnym punktem startu są Janowice Wielkie, gdzie położony jest dworzec kolejowy.

Rudawy Janowickie
Niewielkie, ale bardzo piękne pasmo górskie. Jeśli chodzi o wyznaczone trasy rowerowe, to znajdziemy tu dosłownie dwie (ta oraz DOT21), kolejne dwie (DOT20 i DOT22) trochę o nie zahaczają. Warto od tego zacząć poznawanie tego efektownego terenu. Jego znakiem rozpoznawczym są liczne skałki o przedziwnych kształtach, gdzie wspinacze próbują swoich sił. Z niektórych z nich roztaczają się efektowne panoramy – na Karkonosze, Sokoliki czy Wzgórza Karpnickie. Większość terenu porośnięta jest lasami.

Skalny Most i Piec
O ile jazda rowerem po najwyższych partiach Rudaw jest już wymagająca, to dość łatwo można dotrzeć do paru efektownych skał. Te dwie, należące do najbardziej znanych, leżą przy naszym szlaku. O ile „Skalny Most” od razu budzi oczywiste skojarzenia, to wart doczytać jaka jest historia tej drugiej.

Dolina Pałaców i Ogrodów
Pod tym pojęciem kryją się liczne pałace i ich założenia ogrodowo-parkowe, które znajdziemy w południowej części Kotliny Jelenigórskiej. Dwa takie miejsca (Karpniki i Bukowiec) znajdziemy na naszej drodze.

 

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
widokowa, przyrodnicza, z atrakcjami turystycznymi, pętle, MTB, z dojazdem koleją
Drogi:
gruntowe, asfaltowe, szutrowe
Typ roweru:
MTB
Oznakowanie:
bardzo dobre

Zobacz pozostałe trasy