Dolny Śląsk – region dla aktywnych

20.04.2022

Dolny Śląsk to bogactwo szlaków rowerowych. Spośród wielu tras odkryj te najlepsze! Długość szlaków dla kolarzy w regionie szacowana jest na 8000 km. Wybór tras jest ogromny, a wśród nich m.in. Singletrack Glacensis, czyli największa sieć singletracków w Europie czy Strefa MTB Sudety – 500 km szlaków w malowniczym regionie Gór Sowich oraz Gór Suchych. Rower to idealny pomysł na odkrywanie Dolnego Śląska. Aby rozpocząć przygodę na jednośladzie, nie musisz być zaawansowanym kolarzem, poszukującym wielu wrażeń. Wystarczy jedynie dobrze przygotowany jednoślad i chęć do odkrywania nowych tras. Oto kilka przykładowych miejsc z trasami dla pasjonatów turystyki rowerowej.

Pasmo Rowerowe Olbrzymy

Pasmo Rowerowe Olbrzymy znajduje się na terenie trzech gmin: Jeleniej Góry, Piechowic i Podgórzyna. Jest to teren górski, więc trzeba pamiętać, o tym że trasy charakteryzują się licznymi podjazdami oraz fragmentami ze skalistym podłożem. Trud włożony w jazdę wynagradzają malownicze krajobrazy Karkonoszy. W sumie pasjonaci rowerowi mają do dyspozycji ponad 70 km drogi. Pasmo składa się z kilkunastu tras zarówno tych łatwych dla początkujących kolarzy, jak i nieco trudniejszych. Dlatego każdy, w zależności od swoich predyspozycji, może wybrać najlepszy wariant dla siebie. Po wyłonieniu tej najlepszej, warto skorzystać z możliwości odwiedzenia pobliskiej atrakcji. Na szczycie porośniętej lasami góry położony jest zamek Chojnik – są to ruiny XIV-wiecznej warowni, w której można wraz z przewodnikiem zobaczyć fortyfikację, zdobyć wieżę, posłuchać legend o księżniczce Kunegundzie oraz podziwiać piękne widoki. Do zabytku można wejść za niewielką opłatą, a otwarty jest w godzinach 10-17.

Odkryj więcej na: https://www.karkonosze.pl/pasmo-rowerowe-olbrzymy-pl

Góry Izerskie

Duża liczba tras na Dolnym Śląsku powoduje, że każdy znajdzie odpowiednią dla siebie o dopasowanej skali trudności. Góry Izerskie przyciągają rowerzystów gęstą siecią długich, szutrowych ścieżek i wygodnych asfaltowych dróżek z niewielkimi przewyższeniami. Oprócz pięknych widoków ogromną zaletą tych tras jest możliwość zatrzymania się w schronisku turystycznym, takim jak Chatka Górzystów położona na Hali Izerskiej, gdzie można zasmakować się w wyśmienitych, kultowych naleśnikach. Dodatkowo w pobliżu znajduje się stacja turystyczna Orle, gdzie nie tylko można zjeść ciepły posiłek, ale również zatrzymać się na noc i zrobić ognisko. Trasa prowadzi również przez schronisko na Stogu Izerskim – miejsce, gdzie można posilić się ciepłym, domowym obiadem i pysznym ciastem, po to aby nabrać sił na dalszą drogę.

Dolny Śląsk.

Zaplanuj swoją trasę: www.karkonosze.pl/wycieczka-rowerowa-w-gory-izerskie-pl/wycieczki

Bike Park w Czarnej Górze

Czarna Góra jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Masywu Śnieżnika. I to właśnie w tym miejscu powstała alternatywa dla zimowych zjazdów. Bowiem zanim w górach pojawi się śnieg, można cieszyć się dwunastoma trasami w Bike Parku. To miejsce stworzone zarówno dla tych, którzy nie boją szybkich zjazdów, jak i dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają przygodę z rowerami. Spośród dostępnych tras z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to atrakcja dla rowerzystów, którzy od podjazdów w górę o wiele bardziej wolą zjazdy, ponieważ w tym miejscu do góry wjeżdża się kolejką, a następnie wybraną trasą pędzi się w dół. Cały kompleks proponuje paletę atrakcji. Na terenie swoje miejsce odnajdą również najmłodsi. W arenie dla dzieci znajduje się rowerowy plac zabaw. Dzieci mają do dyspozycji 6 tras o różnym charakterze. Są to wyznaczone szlaki z delikatnymi muldami, z bezpiecznymi skoczniami, drewnianymi kładkami. To miejsce idealne na rozpoczęcie przygody z rowerami! Oprócz tego w Bike Parku powstała innowacyjna atrakcja – monsterroller, czyli hulajnogi terenowe. Różnią się one od zwykłych hulajnóg grubymi oponami oraz hamulcami, które są w stanie zatrzymać pojazd na bardzo stromym zjeździe. Jazda tym pojazdem jest bardzo podobna do rowerowej, jedynie różni się pozycją stojącą. Sprzęt można wypożyczyć, a następnie jeździć po wyznaczonych trasach z muldami oraz ekscytującymi zakrętami. Aby skorzystać z obiektu trzeba wcześniej kupić karnet albo bilet jednorazowy.

Sprawdź mapę i wybierz swoją trasę: czarnagora.pl/bike-park

Spośród wielu tras na Dolnym Śląsku odkryj te najlepsze!

Zobacz inne wpisy