Family Bike Park Zieleniec

18.08.2022

Niedawno na mapie rowerowej Ziemi Kłodzkiej pojawiła się nowa perełka, bike park dla rodzin. Czy to w ogóle możliwe? Czy da się połączyć szalony grawitacyjny zjazd z łatwymi trasami dla dzieciaków i żon lub nawet dziadków? Takiego wyzwania podjęła się ekipa PM Bike Experts, która wybudowała i prowadzi Trasy Enduro Srebrna Góra. Tak więc po kolei, jak do tego doszło ?

Ziemi Kłodzka zmienia się dość dynamicznie w rowerowy raj. Mamy tu piękne epickie trasy dla szosowców jak np. Zieleniec – Międzylesie, mamy wiele dobrych dróg leśnych na gravele. Miłośnicy czystego MTB uwielbiają szlak graniczny. Dostępny i w miarę łatwy dla wszystkich Singletrack Glacensis oraz trudny Bike Park w Czarnej Górze i średnio trudny Bike Park Trasy Enduro w Srebrnej Górze. Byliśmy przekonani, że czegoś brakuje, brakuje miejsca gdzie można by się nauczyć zjazdów i jednocześnie dobrze pobawić na przyjemnych hopkach.

Rok temu spotkaliśmy się z właścicielami wyciągów Gryglówka i Nartorama i przekonaliśmy ich do naszego pomysłu. Wykonaliśmy koncepcję, uzyskaliśmy zgody lasów Państwowych Nadleśnictwa Zdroje i ruszyliśmy z budową. Koncepcja jest taka, aby w Zieleńcu były 4 główne trasy, które są łatwe, ale dają dużo przyjemności z jazdy. W kolejnym etapie będą dobudowywane trasy trudniejsze głównie w formie wariantów i łączników głównych tras. W tym bike parku też znajdziemy wszystkie podstawowe przeszkody jak: drop, rock garden (ścieżka z kamieni), wall (ściana – bardzo stromy zjazd), stoliki, rollery, bandy, gapy (tzw. hopki z dziurą).

Family Bike Park Zieleniec

Obecnie czynne są trzy trasy. Pierwszą jest Sztos (tą najbardziej luby mój syn). Na tej trasie jest dużo fajnych rollerów, długa prosta i kilka fajnych zakrętów oraz epickie widoki po prostu sztos. Trasa druga nazywa się Patataj – tu momentami buja jak na koniku, ale nazwa wzięła się od ujeżdżalni, którą mijamy. Na tej trasie jest niesamowita sekcja zakrętów w lasku w środku trasy oraz kilka przyjemnych hopek i stolików, tu już można się oderwać od ziemi. Trzecia trasa to Zig – zak , na mapie wygląda jak zig zak, ale w terenie jest inaczej; ma kilka długich prostych, na których można pojechać szybciej i polecieć dalej to tu znajdują się trudniejsze elementy jak rock garden, dwie ścianki, drop i duże stoliki. Oczywiście na trasie też są dwie sekcje niesamowitych zakrętów, oraz kilka dużych hopek. To trasa łatwa, ale ktoś kto potrafi już skakać będzie mógł się wyszaleć.

Czwarta trasa Bom – bel to trasa łatwa gdzie znajdziemy dużo przyjemności z jazdy w dół bez zbędnych udziwnień. Osobiście lubię jechać szybko i prosto :-). Tę trasę skończymy na koniec sierpnia.

Co ciekawe w Family Bike Parku Zieleniec nie będziecie stać w kolejkach i to nie dlatego, że jest tam mało ludzi, ale dlatego, że na trasy można wjechać jednym z dwóch wyciągów Gryglówka lub Nartorama. Wjechać można np. Gryglówką, a zjechać do Nartoramy po to by znów zjechać na dół np. do Gryglówki lub ponownie do Nartoramy. Takie rozwiązanie zapewnia dużą przepustowość i będzie atrakcyjne dla rowerzystów. Na miejscu działa wypożyczalnia rowerów i ochraniaczy, szkoła techniki jazdy, chłopaki w serwisie pomogą rozwiązać problemy ze sprzętem. Mamy przy Gryglówce bar Michałówka z pięknym widokiem na stok.

Dziś widzimy, że z Family Bike Parku w Zieleńcu chętnie korzystają zarówno Ojcowie czy Mamy z dziećmi jak i bardzo zaawansowani rowerzyści. W Zieleńcu mamy bardzo dużą i zróżnicowaną ofertę noclegową, a w pobliżu jest Singletrack Glacensis – Kudowa, Duszniki, Jagodna oraz trudny, ale piękny szlak graniczny. Wieża na Orlicy zapewnia niesamowite widoki, to wszystko sprawia, że naprawdę warto odwiedzić latem Zieleniec.

 

Marek Janikowski

Prezes Fundacji Singletrack Glacensis

www.singletrackglacensis.com

www.bikeparkzieleniec.pl

Zobacz inne wpisy