Singletrack Glacensis, Łaszczowa. DOT86
11.8 km
1-2h
trudna
System tras:
Singletrack Glacensis
Szczegóły trasy
Krótka charakterystyka
Pętla wymagająca kondycyjnie i technicznie. Mimo że to tylko 11,4 km to bandy są dość krótkie i wąskie. Najdogodniejszy parking znajduje się na Przełęczy Łaszczowa lub koło przystani Ski Raft w Bardzie.
Biały krzyż na urwisku upamiętnia przejmujące trwogą wydarzenie z historii miasta. 24 sierpnia 1598 r. po długotrwałych ulewnych deszczach osunęła się ogromna część zbocza Bardzkiej Góry.
Masy skał i ziemi runęły w dół, przegradzając koryto Nysy Kłodzkiej i tamując jej bieg – miastu groziło zalanie.
Na urwisku, poniżej szczytu góry, powstał naturalny taras widokowy, z którego podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę miasta wraz z wijącą się zakolami rzeką.



Ruiny średniowiecznego zamku (stróży obserwacyjno-obronnej) odkryto w 1861 roku. Szczegółowe badania archeologiczne przeprowadzono w latach 1982-1986. Otaczający mały pagórek rów to pozostałość po suchej fosie. Niewielki ostaniec kawałek dalej to pozostałość filara podtrzymującego niegdyś most. Do dziś zachowały się tylko fragmenty przyziemia i fundamentów. Strażnica składała się z dwóch części: podzamcza i zamku właściwego, które były od siebie oddzielone suchymi fosami. Jej zadaniem było strzeżenie traktu wzdłuż Nysy Kłodzkiej. Zamek posiadał nieregularny plan zabudowy, na jego kompleks składały się: potężna wieża o średnicy około 10 metrów i trzy budynki mieszkalno-gospodarcze z piwnicami. Podczas prac wykopaliskowych znaleziono dużą ilość grotów, co sugeruje, że zamek został zdobyty siłą prawdopodobnie podczas najazdu husytów na Śląsk w I połowie XV wieku.
fot. Łukasz Konieczny



























Tzw. Źródełko Maryi jest ulubionym miejscem wytchnienia dla wielu pielgrzymów podążających na szczyt Kalwarii. Nad ujęciem źródlanej wody zbudowano niewielką kamienną kapliczkę w kształcie małego domku, wewnątrz której mieści się kamienna cembrownia. Źródełko uchodzi za cudowne, a jego woda, za szczególnie pomocną w chorobach wzroku. Podobno w 1672 roku miału tu miejsce cudowne uzdrowienie młodego Czecha. Od tego momentu źródlana woda uważana jest za leczniczą. Jej moc, a także wyjątkowe walory smakowe, doceniają mieszkańcy, którzy Źródełko Maryi wybierają od lat jako cel niedzielnych spacerów. Kamienną kapliczkę wzniesiono w 1893 roku, a malowidło na frontonie wykonał malarz Knauer w 1895 roku. Miejsce to według legend ma także moc spełniania najskrytszych pragnień - wystarczy nabrać źródlanej wody w usta i trzykrotnie, biegiem okrążyć kapliczkę.






Sprawdź rozkład na stronach Portalu Pasażera.



Spływy pontonowe Ski-Raft to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Przełom bardzki słynie z bogatej fauny i flory, szczególnie ciekawej podczas okresu łęgów ptaków, tj. od marca do połowy sierpnia (wśród niektórych gatunków jest to możliwe do października, jednak jest to rzadkość). Do wyboru jest kilka tras o różnej długości, przy czym najkrótsza - 5 kilometrowa, nie powinna sprawić kłopotów absolutnie nikomu. Ski-raft posiada szeroką ofertę na okres zimowy - wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, transport, noclegi w Pałacu Ławica to tylko niektóre z wyróżników.
Obowiązkowy punkt programu podczas wyprawy na Ziemię Kłodzką.
https://www.ski-raft.pl/









Klasztor ss. Urszulanek w Bardzie został zbudowany w 1916 roku.
fot. Kacper Dondziak



Most na Nysie Kłodzkiej w Bardzie został zbudowany w 1515 roku. Znajduje się w malowniczych rejonach.



Najważniejszy zabytek Barda. W latach 1686–1704 na miejscu tzw. kościołów „czeskiego” i „niemieckiego” w Bardzie powstał barokowy kościół pw. Nawiedzenia NMP z przechowywaną tu od poł. XII w. figurą Matki Bożej Bardzkiej – obiektem kultu i celem wielotysięcznych pielgrzymek wiernych.
Zespół klasztorny w Bardzie składa się z klasztoru i kościoła. Budynki klasztorne powstały w latach 1712–1716 w stylu barokowym. Wcześniej w miejscu tym stała zabudowa drewniana, a na jej miejsce powstał klasztor murowany. Patrząc z lotu ptaka klasztor przypomina literę T. Zabudowania klasztorne pomimo swojego barokowego wystroju wydają się dosyć skromne. Budynki są bezpośrednio połączone z kościołem.
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny został wybudowany w latach 1686–1704. Świątynia jest okazała, może pomieścić 5 tys. osób, gdyż jest to budynek o wymiarach 54,5 m x 26 m i wysokość 25 m. Szczupła budowla robi duże wrażenie zwłaszcza w porównaniu z zabudową klasztoru.
Ta wspaniała budowla mieści w sobie wspaniały skarb – najstarszą romańską rzeźbę na Dolnym Śląsku. Jest to słynąca z cudów Cudowna Figurka Matki Bożej Bardzkiej wykonana z drewna lipowego i wydrążona w środku. Romańska figura znajduje się w bardzkim kościele w towarzystwie wielu barokowych elementów.
Pierwszym z nich jest ołtarz główny, który został wykonany w 1715 r. przez Mikołaja Richtera. Jego centralnym elementem jest obraz Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny, namalowanym przez Michała Willmana (śląskiego mistrza epoki baroku). Pod obrazem w szklanej gablocie umieszczono Figurę Matki Boskiej Bardzkiej. W latach 1978–1980 w prezbiterium przeprowadzono prace konserwacyjne ołtarza.
Drugim dziełem baroku są organy, które powstały w 1759 r. w pracowni wrocławskiego mistrza Franciszka Eberhardta. Składają się z 990 piszczałek drewnianych i 1998 metalowych – którym zawdzięczają swoje wspaniałe brzmienie. Organy dziś są drugimi co do wielkości na Dolnym Śląsku. Istnieją dwie wersje mówiące o fundatorze organów. Podobno ich sponsorem był król pruski Fryderyk II, który podobno miał zobowiązania wobec opata Tobiasza. Druga wersja mówi, że za całość zapłaciła parafia kamieniecka. Organy mają rokokową obudową, wykonaną przez znakomitego snycerza z Barda – Henryka Hartmana.
Trzecim wartym uwagi barokowym elementem jest wykonana przez nieznanego artystę ambona, będąca jednym z najstarszych elementów kościoła powstałym w 1698 r. Na spodzie znajdują się rzeźby aniołów, które podtrzymują rzeźbę Jezusa wśród swoich uczniów. Na szczycie ambony znajduje się postać Boga wraz z aniołami.
Na koniec warto zwrócić uwagę na murowano-drewnianą chrzcielnicę, odbiegającą stylem od wcześniej wymienianych dzieł. Autorem podstawy i czasy był J. Groger, zaś drewnianą pokrywę wykonał B. Kutzera w 1825 r. Całość ma 2,5 m wysokości.
fot. Kacper Dondziak



Góry Bardzkie ciągną się od Przełęczy Srebrnej na płn.-zach.po Przełęcz Kłodzką na poł.-wsch. Pasmo dzieli Nysa Kłodzka, tworząc atrakcyjny Przełom Bardzki. Najwyższym szczytem jest Szeroka Góra (765 m n.p.m.)


















Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
MTB,
singletracki,
pętle
Drogi:
gruntowe
Typ roweru:
MTB
Oznakowanie:
bardzo dobre