Henryków Trasa, czerwona. DOT154

50 km
>4h
trudna

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka
Piękna pętla poprowadzona w pofałdowanym terenie Wzgórz Strzelińskich, Wysoczyzny Ziębickiej i Wzgórz Szklarskich. Spady są tu niewielkie (w granicach 5%) ale całkiem płaskich fragmentów praktycznie nie ma. Znaczna część biegnie po drogach gruntowych, po deszczu niektóre fragmenty mogą być błotniste. Jedziemy głównie wśród pól, z rozległymi widokami. Są też dwa dłuższe, piękne, fragmenty leśne. Opis zgodnie z wskazówkami zegara.

Henryków – Ziębice
Zaczynamy od asfaltowego podjazdu na zalesioną część Wzgórz Strzelińskich, dalej już gruntówką przez liściasty las. Za nim mamy długi zjazd do Ziębic, po asfaltach i drogach polnych. Ziębice w zasadzie omijamy, skorzystamy tylko z mostu na Oławie. Jak mamy czas to warto zajrzeć w okolice rynku bo to bardzo interesujące i stare miasto.

Ziębice – Piotrowice Polskie
Kontynuujemy polno-pofałdowane klimaty, można mieć tutaj dużą przyjemność z jazdy.

Piotrowice Polskie – Henryków
Tu kierujemy się dokładnie na wschód. Czeka nas efektowny odcinek leśny do Muszkowic. Warto wiedzieć, że to bardzo znany teren archelogiczny. Na północ i południe od naszej trasy znajdują się neolityczne kurhany mające 5 500 lat! Są sporo starsze od najstarszych piramid egipskich. Stosunkowo niedawno odkryto tam też grobowce średniowieczne, co było kolejną sensacją. Stanowisk archeologicznych jest pewnie kilkadziesiąt. Z powierzchni terenu nie wygląda to może zbyt efektownie (spore pagórki) i dlatego warto zobaczyć zdjęcia z odkrywek wykopaliskowych: http://dookolahanki.blogspot.com/2017/06/grobowce-starsze-niz-piramidy-niedaleko.html .W Muszkowicach wjeżdżamy w pola i chwilę później kończymy pętlę.

Opactwo w Henrykowie
Wspaniały zespół klasztorny opactwa cysterskiego. Znany m.in. z Księgi Henrykowskiej – zawierającej pierwsze zapisane zdanie w języku polskim. Od dwóch lat można na miejscu podziwiać replikę tego dzieła. Cały kompleks systematycznie odnawiany robi wielkie wrażenie a można go zwiedzać od podziemi po strychy.

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
rodzinna, widokowa, przyrodnicza, pętle, z atrakcjami turystycznymi, z dojazdem koleją
Drogi:
gruntowe, asfaltowe
Typ roweru:
dowolny
Oznakowanie:
wymaga uwagi

Zobacz pozostałe trasy