Kamienna Góra, żółta. DOT133

52.33 km
>4h
średnia

Szczegóły trasy

W większości bardzo spokojne asfalty lub leśne drogi szutrowe. Dość dobrze ale nie perfekcyjnie oznaczony, nie oznaczone zmiany kierunków (Lubawka), Oprócz wspaniałego Krzeszowa domy Tkaczy, i pomniki przyrody nieożywionej (ostańce, Maczuga olbrzyma, głazy krasnoludków), platforma widokowa, przejście graniczne. Dobre widoki.

W pobliżu góra św Anny z doskonałym widokiem

Krótka charakterystyka
Doskonała, „obowiązkowa”, pętla łącząca wspaniałe atrakcje architektoniczne z pomnikami przyrody nieożywionej i pięknymi widokami. Główną atrakcją jest imponujący barokowy zespół klasztorny w Krzeszowie. Trasa obejmuje go „kleszczami” dzięki czemu mamy różne widoki i obecności w krajobrazie. Do tego jest trochę jazdy w Górach Kruczych i Zaworach. Dominują spokojne drogi asfaltowe. Przyjęliśmy kierunek jazdy przeciwny do ruchów wskazówek zegara.

Kamienna Góra – Lubawka
Zaczynamy w mieście przy parku, teraz odcinek podmiejski i trochę wspinaczki w lesie. Kończymy zjazdem do Krzeszowa jadąc między opactwem a Kalwarią Krzeszowską. Ten fragment jest bardzo efektowny. Wjeżdżamy w las gdzie zaczyna się lekkie mtb. Wyżej trafiają się widoki. Przed Lubawką kończą się leśne szutry i do miasta gnamy asfaltem.

Lubawka – Różana
Czyli przejazd z Gór Kruczych w Zawory (Góry Stołowe). Początek to trochę gruntowych wertepów. Do wyboru jest obok średnio ruchliwy asfalt. Przejeżdżamy przez urokliwe Chełmsko Śląskie (m.in Domy Tkaczy). Dalej czeka nas solidny podjazd do Strażniczego Naroża. Przy drodze jeszcze kusi platforma z pięknymi pejzażami Gór Kamiennych. I kawałek dalej ostry zjazd do Różanej. Po drodze Mini Zoo oraz liczne atrakcje geologiczne, w tym Czartowskie Skały (troszkę trzeba dojechać).

Różana – Kamienna Góra
Trasa zmienia charakter, jedziemy lekko wijącym się, bardzo spokojnym asfaltem. Mijamy kolejne atrakcje geologiczne i znów jesteśmy w Krzeszowie. Tam można wybrać się na krótki objazd architektoniczny lub dłuższą trasę turystyczną. Dalsza jazda do Kamiennej Góry bardzo podobna w charakterze do wcześniejszego odcinka.

Opactwo w Krzeszowie
Nazywane „Europejską Perłą Baroku” i jest zespołem zabytków sięgajacych XIII w. Mamy do wyboru szereg dedykowanych tras turystycznych na których możemy zaznajomić się z wspaniałą architekturą baroku, szczegółami konstrukcyjnymi imponujących obiektów, budową i brzmieniem organów Englera (jednego z najcenniejszych takich instrumentów w Europie). Perełką jest zaś trasa nocna gdzie spotkamy dawnych opatów.

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
z atrakcjami turystycznymi, pętle, przyrodnicza, widokowa, z dojazdem koleją
Drogi:
asfaltowe, gruntowe, szutrowe
Typ roweru:
dowolny
Oznakowanie:
wymaga uwagi

Zobacz pozostałe trasy