Kowary niebieska. DOT182

36.36 km
2-4h
trudna

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka

Solidna, całkiem widokowa, pętla mtb, ciut trudniejsza niżby to wynikało z odległości (36 km) i przewyższenia (1070 m). Wiedzie głównie szutrowymi leśnymi drogami Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Za punkt startu przyjąłem skrzyżowanie ul. Źródlanej i Kamiennogórskiej w Kowarach, kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara.

1. Kowary – Czarnów (0,0 – 7,0 km)

Wymagająca część podjazdowa, po Rudawach Janowickich. Mamy do zrobienia 350 m przewyższenia. 15% nieraz tu pęka, w dodatku dość sypko, a jesienią góry liści. W bonusie piękne widoki w okolicach Góry Parkowej i na Starym Trakcie. Tuż przed Czarnowem skręcamy na południowy zachód.

2. Czarnów – Rozdroże pod Sulicą (7,0 – 17,9 km)

Na początku czeka nas dłuższy zjazd, leśnymi drogami głównego grzbietu Rudaw Janowickich, do Przełęczy Kowarskiej. Najniższy punkt osiągamy w Kowarach Podgórze. Zaczynamy drugi, solidny, „karkonoski”, podjazd (około 330 m przewyższenia). Tutaj także bywa >15% i szutrowe podłoże. Na górze chwilka asfaltu i odbijamy w prawo.

3. Rozdroże pod Sulicą – Karpacz (17,9 km – 29,3 km)

Długi, szybki leśny zjazd, z niewielką ilością widokowych polan. Końcówka mniej czytelnymi ścieżkami. Lądujemy na obrzeżach Karpacza, który, po skręcie na północ, w zasadzie omijamy.

4. Karpacz – Kowary (29,3 km – 36,2 km).

Polne domknięcie pętli, z przepięknymi widokami na Karkonosze. Czyli efektowny deser wizualny.

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
pętle, MTB, przyrodnicza, widokowa
Drogi:
gruntowe, szutrowe
Typ roweru:
MTB
Oznakowanie:
dobre

Zobacz pozostałe trasy