Odkrywaj rodzinnie Stawy Milickie. DOT58

42.02 km
2-4h
średnia
System tras:
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka

Zdecydowaliśmy się opisać tę ścieżkę jako całość, bo ma zdecydowanie turystyczny charakter i wzorcowe wykonanie. Zresztą na jej długich fragmentach wyznaczono ciekawe szlaki rowerowe. „Luksusowa” droga rowerowa o długości około 42 km urządzona na trasie dawnej linii kolejowej. W dużej części wyasfaltowana. Projektanci zadbali o liczne kolejowe cytaty – w Miliczu spotkamy nawet bocznicę z wagonami. Niezbędne ogrodzenia i bariery są tu gustowne i drewniane, podobnie jest z „szachulcowymi” stacjami-wiatami. Przejechanie ścieżki możemy potraktować jako cel sam w sobie. Ponieważ nie ma utrudnień w ruchu, to 45 km powinno być wyzwaniem do zrobienia przez większość rowerowych rodzin.

Żmigród – Gruszeczka
Najlepiej zacząć na parkingu przy zamku i pałacu w Żmigrodzie. Zaczyna się tam szutrowa droga, która szybko doprowadzi do wieży widokowej. Tam wjeżdżamy na oficjalny DDR. Ten fragment jest znakomity, trasa trochę kreci przez wodne bagniska, jest trochę zacieniona, ale jednocześnie widokowa. W wsi Osiek wjeżdżamy na długi betonowy odcinek przez las, który doprowadza nas do środkowego punktu trasy, gdzie można zrobić przerwę.

Gruszeczka – Grabownica
Tutaj zmienia się nam nawierzchnia na szutrową (krótki odcinek). Później jest asfalt i dłuższe fragmenty z kruszywa. Zaraz obok Gruszeczki mamy historycznym stację w Sułowie. To także wygodny punkt startowy. Po drodze w Miliczu możemy zrobić przerwę na stawie rekreacyjnym przy stacji kolejowej. W Rudzie Milickiej jesteśmy bardzo blisko kompleksu Stawno, a ponieważ jest tam wygodna ścieżka, to warto skręcić między największe stawy. Droga rowerowa kończy się w Grabownicy przy stawie o tej samej nazwie.

Więcej informacji na temat tras w tej okolicy znajdziesz na stronie : dolnoslaskakrainarowerowa.pl

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
rodzinna, przyrodnicza, z atrakcjami turystycznymi, z dojazdem koleją
Drogi:
gruntowe, asfaltowe, szutrowe
Typ roweru:
dowolny
Oznakowanie:
dobre

Zobacz pozostałe trasy