Pętla Agatowa. DOT23

32 km
2-4h
średnia

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka

Średniej długości pętla w pagórkowatym terenie. Do 32 km należy dodać 450 m przewyższeń. Poprowadzona zróżnicowanymi drogami: od spokojnych asfaltów (najwięcej), przez szutry leśne i polne drogi gruntowe, nie nastręczające trudności. Trasa oznaczona przyzwoicie, ale nie aktualizowana. Za Szczechowicami czeka na niej niespodzianka w postaci rozpiętego pastucha pod napięciem (stan z 2019 r.). Dokonaliśmy poprawki szlaku omijając ten kłopotliwy fragment. Poza tym trasa bardzo sympatyczna – spokojne miejscowości i ładne widoki to najkrótsza jej charakterystyka. Przewodnim motywem krajobrazowym jest Ostrzyca Proboszczowska (zwana polską górą Fudżi), doskonale widoczna przez mniej więcej 1/3 drogi.

Agaty w Lubiechowej
Kamieniołom na krańcach tej wioski jest dla poszukiwaczy minerałów chyba jednym z najbardziej znanych miejsc. Znajdują się tu różne odmiany chalcedonu w tym tytułowe agaty, ametysty, czy kalcyty. Z innych ciekawych minerałów: baryt i piryt. Kamieniołom znajdziecie 300 m od trasy. Kawałek dalej, w wiosce – na krótkim odcinku – trasa pokrywa się z Pętlą Walońską. Korzystając ze szlaku koloru niebieskiego można znacznie przedłużyć wyprawę.

Świerzawa
Chyba najlepszy „naturalny” punkt startowy. W miasteczku trzeba obowiązkowo odwiedzić kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. To doskonale zachowana budowla romańska – można powiedzieć, że jest ona ewenementem, jeśli chodzi o zachowane detale malarskie i kamieniarskie. W środku zobaczymy XIII-wieczne, bardzo nietypowe malowidła.

Singletracki Kaczawskie
Trasę można urozmaicić wyskakując na Singletracki Kaczawskie w Gozdnie. Mamy tutaj dwie trasy, łącznie 14,5 km. W zasadzie dla każdego, byleby rower był sprawny (hamulce). Obok tras jest wieża widokowa.

 

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
rodzinna, przyrodnicza, z atrakcjami turystycznymi, widokowa, pętle
Drogi:
gruntowe, szutrowe, asfaltowe
Typ roweru:
dowolny
Oznakowanie:
wymaga uwagi

Zobacz pozostałe trasy