Po Wygasłych Wulkanach, szlak czerwony. DOT27
Szczegóły trasy
Krótka charakterystyka
Liniowy szlak łączący Jawor ze Złotoryją. Niby spokojny, bo w statystykach, tylko 36 km i blisko 600 m przewyższeń. Ale jak do tego dodać powrót (taki lub inny) trasa robi się całkiem konkretna. W tym kilkanaście ponad 10% podjazdów i zjazdów. W większości jedziemy asfaltami ale trochę dróg gruntowych (twardych) w lesie i na polach też się znajdzie. Najlepszymi punktami startu będą Jawor i Złotoryja. Do tego pierwszego można dojechać koleją. Jeśli nie jesteśmy fanami jazdy po idealnie gładkich, równinnych ścieżkach rowerowych to można zacząć w Myśliborzu, jakieś 8 km dalej, już w obrębie Pogórza Kaczawskiego.
Trasa przebiega przez wybrane obiekty Europejskiego Szlaku Reformacji, który wpisany jest na listę Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy, więcej informacji o szlaku pod adresem : www.reformationroutes.eu
Kraina Wygasłych Wulkanów
Pod tym określeniem kryje się „prozaiczne” Pogórze Kaczawskie – pogórze magiczne. Łatwo się o tym przekonać znajdując na mapie takie nazwy jak: Wilkołak, Wilcza Góra, Czarcia Góra, Czartowska Skała, Trupień (Góra Śmierci), Diabelska Góra, Diabłak, jest też Ostrzyca (czyli polska góra Fudżi). Nazwy są nieprzypadkowe bo teren pokryty jest charakterystycznymi niewysokimi, wygasłymi, starymi stożkami wulkanicznymi przypominającymi, że dawniej diabeł tu warzył. Znajdziemy tutaj sporo interesujących pozostałości procesów górotwórczych a także liczne ślady dawnej działalności górniczo-hutniczej. Oprócz tego, wspaniałe walory krajobrazowe związane z pofałdowanym terenem i przyrodnicze. Północną część Pogórza zajmuje mocno pokryty lasem Park Krajobrazowy Chełmy (z paroma interesującymi wąwozami). Nasza trasa prowadzi po tym chyba najciekawszym mikroregionie (Pogórze Złotoryjskie).