Rowerowa Kraina. Trasa nr 14 – Single Track Szklarska. DOT205

21.34 km
2-4h
trudna
System tras:
Rowerowa Kraina

Szczegóły trasy

Jednokierunkowa pętla długości ponad 21 km składająca się głównie (77%) z jednokierunkowych, wybudowanych, ścieżek (z zakazem poruszania się pieszych). Reszta to istniejące drogi szutrowe i kawałek asfaltowy. Singletrack dedykuję bardziej zaprawionym rowerzystom. Jest szybki i ciasny. Czasem naprawdę ciasny. W wielu miejscach leży gruby tłuczeń, na co trzeba wziąć poprawkę. Niektóre skręty wymagają mocnego dohamowania. Ten surowy charakter powinien spodobać się miłośnikom enduro, xc czy mtb. Zdecydowanie polecam.

1. Główny podjazd (0-5,1 km)
To inwestycja. Zaczynamy przy parkingu w Jakuszycach. Przy kopalni Stanisław osiągamy najwyższą rzędną na pętli. Polecam tu skręcić i zaliczyć wszystkie dostępne poziomy wyrobiska.
2. Zmiennie do Wysokiego Kamienia (5,1 – 9,1 km)
Zaczynamy jazdę! Na 8,2 km na chwilę wjeżdżamy na szlak pieszy (czerwony), kontynuując nim jazdę możemy dotrzeć w łatwy sposób na Wysoki Kamień. Warto. Po powrocie na trasę mamy najlepszy widok na Karkonosze. Jeśli gdzieś robić zdjęcia to tam.
3. Pierwszy zjazd (9,1 – 12,9 km)
Za, a właściwie pod, Wysokim Kamieniem zaczyna się to na co czekaliśmy. Najciekawszy, najdłuższy zjazd. Szybko, ciasno i zasadniczo przed siebie.
4. Drugi zjazd (14,4 – 17,2 km)
Po pokonaniu szutrowego podjazdu mamy kolejny przyjemny kawałek w dół. W środku tej sekcji znajdziemy serię mocno bandowanych zakrętów.
5. Chillout (17,2 – 21,2 km)
Na początku jedziemy szutrową drogą (m.in przez pozostałości postindustrialne), ostatnie dwa kilometry to piękna ścieżka wzdłuż Kamiennej. Idealna pod turystykę familijną. Gęba sama się śmieje. Także na wspomnienie wcześniejszych partii.

Na bazie Single Track Szklarska 14 możemy łatwo tworzyć własne warianty: od mini pętli familijnej (3,5 km) , po dłuższy, ale omijający najtrudniejszy fragment, wariant (14 km),

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
MTB, singletracki, przyrodnicza, widokowa, pętle, z dojazdem koleją
Drogi:
gruntowe, szutrowe
Typ roweru:
MTB
Oznakowanie:
bardzo dobre

Zobacz pozostałe trasy