Strefa MTB Sudety, Głuszyca Czarna. DOT112

21.43 km
2-4h
trudna
System tras:
Strefa MTB Sudety

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka

Klasyczna pętla MTB ze wszystkimi charakterystycznymi elementami. Są trudne podjazdy, strome, z luźnym piargiem oraz po kamienistej drodze, ostre zjazdy, efektowne trawersy po stromym zboczu. Wymagająca, ale z licznymi atrakcjami – a do tego widokowa. Bardzo polecamy. Jest trudniejsza, niż wyglądałoby to z metryczki. Opis i zalecany kierunek jazdy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Odcinek 1:
Głuszyca – Skalna Brama (pd). Bardzo kameralny wyjazd z miasta wzdłuż Złotej Wody, dalej trochę asfaltu i stroma, wykańczająca wspinaczka kamienną drogą w lesie. Później odcinek płaski i zjazd nad Grzmiącą. Dalej trudny, leśny fragment (stromo, zerodowana ścieżka, luźno i możliwa woda). Wyżej mamy łąki i piękne widoki. Bardzo efektowny dojazd do Skalnej Bramy. Warto zatrzymać się tutaj odwiedzając punkt widokowy (na północ od Bramy) oraz podejść na Rogowiec (ruiny starego zamku i znakomite pejzaże).

Skalne Bramy
Przejazd między dwoma efektownymi iglicami. Powstały one z przełamania się pierwotnej, twardej, wylewnej formacji, przebijającej bardziej miękkie skały. Już w XIX wieku był to popularny cel turystyczny.

Rogowiec
Od Skalnej Bramy mamy na szczyt ok. 300 m podejścia (można zrobić pętelkę). Jest to świetny punkt widokowy na Góry Kamienne, Wałbrzyskie i Sowie. Na szczycie – ruiny najwyżej położonego zamku w Polsce. Warto doczytać pasjonującą historię tego sporego niegdyś obiektu.

Odcinek 2:
Skalna Brama – Głuszyca (pn)

To jest „to, co tygryski uwielbiają najbardziej”. Zaczyna się efektowną, wąską półką w stromym zboczu. Dalej dominują szalone zjazdy w lesie (tutaj czujnie z nawigacją!) i wyjazd na łąki nad Grzmiącą (piękne widoki). Domykamy pętlę kontynuując zjazd do Łomnicy. Powrót do Głuszycy tą samą polną drogą, co na początku.

 

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
pętle, MTB, widokowa, przyrodnicza
Drogi:
kamieniste, szutrowe
Typ roweru:
MTB
Oznakowanie:
dobre

Zobacz pozostałe trasy