Szlak Odry (cz. III). DOT72

52.88 km
2-4h
średnia
System tras:
Trasa Odry

Szczegóły trasy

Ta 53-kilometrowa pętla wiedzie zarówno przez samo serce miasta, jak i przez położone na uboczu łąki i lasy. Jest częścią wyznaczonego w 2005 roku Rowerowego Szlaku Odry, który obecnie ma długość 1064 km. W porównaniu z innymi odcinkami Szlaku, na tym kontakt z naturą jest mniej intensywny. Jest tu za to sporo urokliwych, miejskich fragmentów, gdyż trasa przebiega częściowo przez Wrocław. Zachowuje przy tym zdumiewającą płynność; można się nią przemieszczać sprawnie i bez ciągłego natężenia uwagi. Odcinek wzdłuż Widawy to – prawie w całości – jazda po szutrowych wałach. Podobnie jest w Lesie Lesickim oraz między mostami Rędzińskim i Milenijnym. Reszta to ścieżki rowerowe w centrum miasta oraz leśne trakty gruntowe. Z całej 53-kilometrowej trasy tylko przez 4 km poruszamy się po drogach samochodowych. Panuje na nich umiarkowany ruch, choć jest sporo skrzyżowań kolizyjnych, gdzie należy się rozejrzeć. A w samym centrum Wrocławia – zwrócić szczególną uwagę na pieszych. Tam też jest najwięcej obiektów kultury – co krok muzeum lub galeria sztuki!

Ponieważ w pobliżu trasy mamy wiele stacji kolejowych, naszą wycieczkę możemy zacząć i skończyć w dowolnych punktach, w zależności od preferencji. Naturalne miejsca na spokojny odpoczynek to Las Rędziński i Wyspa Opatowicka.

Most Milenijny – Świniary
Odcinek na poły o leśnym charakterze. Dla wielbicieli historii – jeśli zboczymy z trasy, Osobowice i miejscowy las skrywają wiele tajemnic. Potem z kolei Las Rędziński, gdzie można zapomnieć o bliskości metropolii.

Świniary – Most Kłokoczycki
Odcinek mieszany – czasem będziemy poruszać się łąkami, lasami, a czasem skrajami osiedli. Od Świniar aż do Mostu Sołtysowieckiego brak możliwości ewakuacji koleją. Potem do wyboru 3 bardziej oddalone od trasy stacje.

Most Kłokoczycki – Jaz Bartoszowicki
Przez wschodnie dzielnice Wrocławia cały czas poruszamy się wałem nad Widawką, przeważnie w otoczeniu łąk i lasków, aż do Swojczyc tylko z rzadka mijając regularną zabudowę.

Jaz Bartoszowicki – ZOO
Ze względu na brak możliwości przekroczenia śluzy Opatowickiej od czasu jej remontu, musieliśmy zmodyfikować pierwotną trasę. Odcinek do ZOO pokonujemy po wale nad Odrą – w weekendy potrafi tu być miejscami bardzo tłoczno. Dużo jest barów nad wodą. Mijamy także parki, osiedla oraz obiekty sportów wodnych. Zanim wjedziemy na Kładkę Zwierzyniecką, polecamy jeszcze spojrzeć na Bramę Japońską, czyli tylne wejście do ZOO. Znajduje się ono jakieś 20 m od kładki.

ZOO – plac Jana Pawła II
Teraz będziemy jechać wzdłuż ulicy Na Grobli, która wiedzie nas do centrum miasta, przy której czeka na nas kilka atrakcji. Potem przejazd pod Placem Wolności, by znaleźć się koło Muzeum Narodowego. Mimo, że serce rwie się, aby jechać dalej Bulwarami Dunikowskiego (najlepszy widok na miasto!), to ścieżka skręca do Parku Słowackiego. Trzeba bardzo uważać podczas pokonywaniu wjazdu i wyjazdu Przejścia Oławskiego pod ulicą Oławską – jest mocno wąsko, kręto i z bardzo ograniczoną widocznością. Opcjonalnie – jeśli nie czujemy się zbyt pewnie lub np. mamy rower z przyczepką – możemy pokonać ulicę na powierzchni, kawałek wcześniej, na skrzyżowaniu Podwala z Traugutta. Dalej – aż do pl. Jana Pawła II – trasa wiedzie wzdłuż fosy, Promenadą Staromiejską powstałą na miejscu dawnych fortyfikacji miejskich. Dużo wspaniałych miejsc do zobaczenia po drodze.

Plac Jana Pawła II – Most Milenijny
Zdecydowanie najmniej atrakcyjna wizualnie część pętli. Większość pokonujemy wzdłuż ruchliwej arterii, mijając pobliskie blokowiska.

Więcej informacji na temat tras w tej okolicy znajdziesz na stronie : szlakodry.pl

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
rodzinna, z atrakcjami turystycznymi, z dojazdem koleją, na rowery elektryczne, pętle, przyrodnicza
Drogi:
gruntowe, szutrowe, asfaltowe
Typ roweru:
dowolny
Oznakowanie:
wymaga uwagi

Zobacz pozostałe trasy