Wałbrzych zielona. DOT143

16.35 km
1-2h
trudna

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka
Genialna trasa mtb zaczynająca się dosłownie w mieście a poprowadzona, głównie, leśnymi drogami. Najpiękniejsze jest, że zaczynamy w dużym ośrodku miejskim a po przejechaniu dosłownie 200 m ma się wrażenie odległych gór. Sporo nawierzchni szutrowej, interesująca linia (w pionie i poziomie) oraz dużo widoków. Wymagające podjazdy (15%) i szybkie zjazdy (22%). Opisywany kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara.
1-szy podjazd i zjazd (0- 3,3 km)
Do zrobienia jest +170 m i – 70 m, Błyskawicznie „znikamy” z miasta jadąc piękną terenową ścieżką (fantastyczną do zjazdu). Na tym odcinku można skręcić do średniowiecznego zamku Nowy Dwór (Ogorzelec), z którego są imponujące widoki. Dalej szutrowa droga i podjazd prawie pod Kozie Siodło. Tam nawrotka i krótki zjazd.
2-gi podjazd i zjazd (3,3 – 6,6 km)
W górę +150 m, w dół -20 m. Odkryty i bardzo widokowy fragment. Od Kamionek jedziemy razem z czerwonym rowerowym. Tam też zobaczymy panoramę Gór Suchych z imponującym kamieniołomem malafiru Rybnica Leśna.
3-ci podjazd i zjazd (6,6 – 10,3 km)
+70 m, -170 m. Jedziemy leśnym zboczem Borowej Góry osiągając najwyższy punkt trasy (750 m n.p.m.). Od tego miejsca ostry zjazd (przez Przełęcz Kozią) do rogatek Kamieńska. Tam ostra nawrotka.
4-ty podjazd i zjazd (10,3 – 16,2 km)
+130 m, -240m, +25m. Podjazd wymagający ale z pięknymi widokami. Zjazd bajeczny. Po drodze jeszcze platforma widokowa nad nieczynnym kamieniołomem. Na końcu, zupełnie bez „ostrzeżenia”, lądujemy w mieście.

Zamek Nowy Dwór
Kilkaset metrów od opisywanej pętli znajdziemy średniowieczny zamek. Dostaniemy się tam oznakowaną na żółto trasą turystyczną dość trudną pod rower. warto podjąć ten wysiłek bo widoki zacne a ruina dość rozległa i ciekawa.

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
pętle, widokowa, przyrodnicza, MTB, z atrakcjami turystycznymi
Drogi:
gruntowe, szutrowe, kamieniste
Typ roweru:
MTB
Oznakowanie:
bardzo dobre

Zobacz pozostałe trasy