Węgliniec, pętla rodzinna. DOT14

22.8 km
1-2h
łatwa

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka

Trasę (oraz dwie inne) znajdziemy na stronie UM Węglińca w postaci leciwego już pdf-a. W terenie oznakowanie praktycznie już nie istnieje. Nie zmienia to postaci rzeczy, że podobnie jak pozostałe, jest znakomita. Na szczęście, aby przejechać ją wystarczy niniejsza aplikacja lub ściągnięty plik gpx! Dedykujemy ją wszystkim kochającym naturę a lasy w szczególności. Warto też o niej pamiętać gdy skwar słoneczny lub wiatr będą utrudniać bardziej otwarte warianty. Nie sposób też nie zauważyć, że miłośnicy darkturystyki znajdą tutaj coś dla siebie. Punktem startu dla zmotoryzowanych jest Stary Węgliniec, można też łatwo dotrzeć tu koleją (do pobliskiego Węglińca). Poza krótkim kawałkiem na początku oraz trochę dłuższym za Zielonką całość biegnie po drogach gruntowych, miejscami jest trochę miękko ale znaczących kłopotów z jazdą raczej nie będzie.

Rygle Pierwsze (i Drugie)

To pozostałość po niezwykłej kopalni. Niezwykłej o tyle, że węgla brunatnego ale… wydobywanego metodą głębinową. Po zakładzie górniczym zostały tu tylko dwa stawy i strome hałdy odkładu. Pierwszy staw położony w głębokiej i stromej niecce a kikutami drzew robi posapokaliptyczne wrażenie. Drugi to jego alter ego – urokliwy leśny zbiornik wprost zachęcający do chwili lenistwa. Na południe (za torami kolejowymi) znajdują się pozostałości kopalni Rygle Drugie (właściwa nazwa dla obu to Kaławsk). To miejsce katastrofy gdy do wyrobisk górniczych wdarła się woda ze stawu kopalnianego. Zginęło wtedy 5-ciu górników. Pętla nie przechodzi przez to miejsce ale łatwo można tam się dostać ze stawu Krusza (jakieś 2 km) lub Zielonki (podobnie).

Staw Krusza i kamieniołom Skałki

Zbiornik powstały na torfowiskach ze stanowiskiem rzadkich gatunków roślin. Jest też miejscem występowania bobra z licznymi śladami jego działalności budowlanej. Tuż obok jest wejście do nieczynnego średniowiecznego kamieniołomu piaskowca (z tamtejszego surowca wybudowano m.in Zamek w Pieńsku, kościół św. Piotra w Goerlitz czy Pałac Joachimstein w Radomierzycach).

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
rodzinna, z dojazdem koleją, widokowa, przyrodnicza, pętle
Drogi:
gruntowe, szutrowe, asfaltowe
Typ roweru:
dowolny
Oznakowanie:
bardzo dobre

Zobacz pozostałe trasy