Wokół Książańskiego PK. DOT138

18.47 km
1-2h
średnia

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka
Pętla o wybitnych walorach krajobrazowych i turystycznych, poprowadzona w pięknym, pofałdowanym terenie. Nie jest specjalnie trudna, ale podjazdy do 10% (zjazdy 15%) plus wertepiaste drogi gruntowe klasyfikują ją w okolicach lekkiego mtb. Proponowany kierunek jazdy – przeciwnie do wskazówek zegara. Doskonałymi punktami startowymi będą parkingi samochodowe przy Zamku Książ i Cisy. Ten drugi zdecydowanie bardziej kameralny.
Zamek Książ – Zamek Cisy
Zaczynamy, w okolicach parkingu, przed wejściem na Zamek Książ. Czeka nas dłuższy dynamiczny zjazd do Pełcznicy. Prawdziwą ozdobą jest tu odcinek wzdłuż potoku o tej samej nazwie. W wiosce nawrotka i asfaltem w górę w dolinę Czarnego Potoku, a później przez las, przebijamy się w okolice Zamku Cisy.
Zamek Cisy – punkt widokowy
Zaczynamy w lesie niezbyt komfortową (po deszczach rozmokniętą) gruntówką . Od Stawu Szuwarowego robi się przez dłuższy czas komfortowo. Końcówka to jazda przez pola z krótkim ale całkiem solidnym podjazdem na tytułową „wydmę”. Na górze warto zrobić sobie krótką „pięknościową” przerwę.
punkt widokowy – Zamek Książ
Na początku jest trochę polnych wertepów, następnie bardzo ciekawy (skomplikowany nawigacyjnie) kawałek opłotkami Szczawienka i spokojny leśno -polny dojazd do zamku. Na końcu obowiązkowo na punkt widokowy (chyba, że od niego zaczęliśmy).
Zamek Cisy
Jedna, z wielu piastowskich, obronnych, budowli jakie znajdziemy na Dolnym Śląsku. Pochodzi prawdopodobnie z XIII wieku i jak wszystkie inne ma mocno pokręconą historię. Obecnie trwała (czyli zabezpieczona) ruina w stromym leśnym terenie, gdzie przemieszczając się wąskimi ścieżkami co i rusz trafiamy na pozostałości sporego zamku. Mnie troszkę przypomina Bolczów (ale nie ma tu imponujących skał ani widoków). Jest za to tajemniczo, troszkę jak z filmów, gdzie w zapomnianej dżungli odkrywane są inkaskie obiekty. Można tu dojechać rowerem ale trzeba ostro zacząć na brodzie bo inaczej zabraknie prędkości na początkowej stromiźnie.

Stare Uwagi!
Oznakowanie miejscami gęste, braki i ewidentne błędy (ewentualnie stare i nowe przebiegi). Najmocniejsze punkty to Zamek Książ, blisko do Zamku Cisy i wspaniałe krajobrazy (widok na Trójgarb w okolicach Strugi).

 

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
widokowa, przyrodnicza, z atrakcjami turystycznymi, MTB, pętle
Drogi:
gruntowe, szutrowe, asfaltowe
Typ roweru:
dowolny, MTB
Oznakowanie:
wymaga uwagi

Zobacz pozostałe trasy