Wokół Ząbkowic Śląskich. DOT151

55.5 km
>4h
średnia

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka

Znakomita i niezwykle ciekawa trasa w pofałdowanym terenie. Poprowadzona po lokalnych asfaltach i drogach polnych. Prawie w całości w otwartym terenie, z rozległymi widokami i licznymi zabytkami architektonicznymi. Ze względów logistycznych (możliwy dojazd koleją) za punkt startu przyjąłem rogatki Kamieńca Ząbkowickiego, kierunek jazdy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Kamieniec Ząbkowicki – Bobolice

Zaczynamy wygodnym asfaltem, w Stolcu możemy podziwiać ruiny barokowego pałacu (wraz z parkiem) oraz kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i św. Zuzanny z XIII w. Dalej czeka nas krótki odcinek leśny i przez pola dojeżdżamy do Sanktuarium w Bobolicach. Miejsca turystyki pielgrzymkowej.

Bobolice – Kluczowa

Obok wspomnianego kościoła mijamy po drodze pałac z XVII w. Skręcamy na pola a następnie wygodnymi asfaltami docieramy do Kluczowej do imponującego XVI w. pałacu, niestety w kiepskim stanie.

Kluczowa – Stoszowice

Zaczynamy od urokliwego i dość wymagającego podjazdu (mtb) zboczem Kluczowskiej Górki. To najwyższe wzniesienie Wzgórz Bielawskich. I nasza najwyższa wysokość na trasie. Po terenowym, i z pięknymi widokami, zjeździe poruszamy się spokojnymi asfaltami, przez kolejne miejscowości. W Stoszowicach, kończących ten etap, mamy do zaliczenia XIII w zamek. Budowlę mocno tajemniczą, bo z bliżej nieustaloną historią. Obejrzeć można ją jednak tylko zza płotu.

Stoszowice – Kamieniec Z.

Najefektowniejszy odcinek całej pętli. Na początku przybliżamy się do Gór Sowich, ich grzbiety niezauważalnie, ale sukcesywnie „rosną”. Mamy coraz lepszy widok na Twierdzę Srebrnogórską oraz miasto u jej stóp. Teraz skręcamy równolegle do podnóża i drogą rowerową wjeżdżamy w Masyw Brzeźnicy. To mała wysepka co oderwała się od Gór Sowich. Ten fragment zasługuje już na określenie „lekkiego mtb”. Szczególnie, że towarzyszą nam zdecydowanie „górskie” klimaty. Zamknięcie pętli to pokręcone efektownie drogi polne. I cały czas z pięknymi widokami.

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
MTB, przyrodnicza, pętle, widokowa, z dojazdem koleją
Drogi:
asfaltowe, szutrowe, gruntowe
Typ roweru:
dowolny, MTB
Oznakowanie:
dobre

Zobacz pozostałe trasy