Wołowskie Krajobrazy. DOT39

57.53 km
>4h
trudna

Szczegóły trasy

Krótka charakterystyka

Piękna, przeglądowa trasa poprowadzona po gminie. Nazwa doskonale oddaje charakter pętli. Mamy tutaj dość płaskie odcinki z rozległym widokiem na pola, ale także jazdę po pagórkach oraz lasach i nad stawami. Jakkolwiek różnica wysokości między najwyższym a najniższy punktem trasy wynosi tylko 60 m to znajdziemy tu wiele krótkich podjazdów i zjazdów w zakresie 5-7,5 % dających w sumie 460 m przewyższeń (przy 57 km całości). Drogi są tutaj mocno zróżnicowane: oprócz pięknych, równych i mało ruchliwych asfaltów, dużo jest odcinków polnych po drogach gruntowych, a także dość piaszczystych fragmentów leśnych. Wszystko to sprawia, że jest pętla dla wszystkich uwielbiających jeździć. Dobrym punktem startu jest stacja kolejowa w Lenartowicach. Oczywiście można zacząć też w Wołowie wykorzystując DOT40 jak dojazdowy i powrotny.

Odcinek południowy

Południowa część, dość płaska, zasadniczo wśród pól. Dominują asfalty i komfortowe szutry, jest parę ruchliwych skrzyżowań. Dla mnie, mimo sakralnych zabytków Krzydliny Małej, to najmniej ciekawa część.

Odcinek północno-wschodni.

Początkowo przebiega leśnym duktami, następnie kameralnymi asfaltami. Wielkim plusem jest zróżnicowanie wysokościowe. I chodzi nie tylko o lekkie podjazdy i zjazdy ale też piękne widoki na pofałdowany teren. Od Stęszewa wjeżdżamy w teren zapominając o asfaltach (a nawet szutrach) aż do Starego Wołowa. To będzie gdzieś koło 10 km przepięknej jazdy. Ocena całego fragmentu – jest znakomity!

Część zachodnia

Prowadzi przez Park Krajobrazowy Doliny Jezierzycy. To chyba największy skarb ziemi wołowskiej z dwoma pięknymi stawami i rezerwatem Uroczysko Wrzosy. Jedziemy tutaj w większości piaszczystymi duktami w wysokim lesie, jest sporo ciekawych podjazdów i zjazdów. Z Parku wyjeżdżamy w okolicach Krzydliny Małej kończąc trzecią część.

 

Atrybuty dodatkowe:
Typ trasy:
pętle, z dojazdem koleją, przyrodnicza, widokowa
Drogi:
gruntowe, asfaltowe, szutrowe
Typ roweru:
dowolny
Oznakowanie:
wymaga uwagi

Zobacz pozostałe trasy