KRÓTKA PĘTLA W DOLINIE BARYCZY

15.11.2022

Kolejną propozycją, która na pewno spodoba się początkującym na rowerach rodzinom z małymi dziećmi jest pętla po Ścieżce Dydaktycznej wokół stawów Trześniówki (DOT53). Trasa ma 5 km i rozpoczyna się w Rudzie Sułowskiej.

Ścieżka Dydaktyczna wokół Stawów Trześniówki prowadzi po malowniczych terenach nad stawami południowymi w Rudzie Sułowskiej. Wytyczana trasa (DOT53) okrąża malowniczą grupę Stawów Trześniówki i jest oznaczona przekreślonym na zielono białym kwadratem.

 

Trasa rozpoczyna się na parkingu przy Centrum Edukacyjno-Turystycznym Naturum. Początkowo prowadzi przez wieś po mało uczęszczanej drodze (ok. 100 m), by później wjechać na teren stawów.

KRÓTKA, ALE ZRÓŻNICOWANA TRASA NA ROWER Z DZIEĆMI

Jak na stosunkowo krótki odcinek jazdy, trasa jest dość zróżnicowana. Prowadzi zarówno wygodnym szerokim asfaltem, leśną aleją po grobli, czy polną ścieżką wśród łąk i zagajników.

Dużym atutem trasy jest fakt, że niemal w całości jest poprowadzono poza drogami z ruchem samochodowym. Dlatego jest w pełni bezpieczna dla najmłodszych rowerzystów.

 

Warto jednak pamiętać, że ścieżka jest dość popularna. Spotkać można na niej wielu spacerowiczów, a także rowerzystów, którzy pokonują szlaki długodystansowe w Dolinie Baryczy, które częściowo pokrywają się z proponowaną trasą (Zobacz 138 km trasę przez Dolinę Baryczy – DOT54 lub 165 km Trzebnicką Pętlę Rowerową DOT68).

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA

Na trasie znajduje się kilka tablic edukacyjnych poświęconych florze i faunie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Warto przy nich przystanąć i dowiedzieć się czegoś więcej o tej malowniczej okolicy. Stawy Milickie są pięknym miejscem o każdej porze roku, warto jednak pamiętać, że poziom wody oraz liczba stacjonujących tu ptaków jest uzależniona od sezonu (podczas połowów woda w stawach jest spuszczana).

Przejechanie tej ścieżki z 6-latką na własnym rowerze i przyczepką rowerową oraz postojem na mini piknik zajęło nam zaledwie 1 godzinę i 10 minut. Pozostały czas spędziliśmy w Rudzie Sułowskiej, bo zdecydowanie jest tam co robić.

CENTRUM EDUKACYJNO-TURYSTYCZNE NATURUM W RUDZIE SUŁOWSKIEJ

Centrum Edukacyjno-Turystyczne Naturum w Rudzie Sułowskiej to świetne miejsce na rodzinny relaks w Dolinie Baryczy.

Przy parkingu znajdziecie dużą kolorową figurę ryby. To część Kolorowego Szlaku Karpia, który prowadzi po najciekawszych zakątkach Doliny Baryczy. Centrum Edukacyjno-Turystyczne bez wątpienia jest jednym z nich! Warto tu zatrzymać się na dłużej.

Sercem centrum jest Gospoda 8 Ryb znajdująca się tuż przy łowiskach komercyjnych. Słynie z doskonałej kuchni i atmosfery. Tutejsze potrawy sygnowane są znakiem „Dolina Baryczy Poleca”. W pogodnie weekendy można zjeść na tarasie z widokiem na stawy komercyjne, albo kupić ryby na wynos w fishtrucku.

Nie ograniczajcie się jednak tylko do tego miejsca. Idąc wzdłuż stawów, dotrzecie do Zwierzyńca, czyli mini zoo z wiejskimi zwierzętami. Tuż obok jest ciekawy plac zabaw, ścieżka sensoryczna i edukacyjna o florze i faunie Doliny Baryczy, a także mały skansenu i Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Dolinie Baryczy (otwarte od 7 do 19).

Po więcej informacji i ciekawostek na temat zwiedzania Doliny Baryczy zapraszam do wpisu poświęconego tej okolicy na naszym blogu (uwaga opuszczasz aplikację dolnyslaskrowerem.pl).

**

Magda Zbieraj

autorka bloga o podróżach z dziećmi https://zbierajsie.pl/

 

Zobacz inne wpisy