Strefa MTB Sudety

20.04.2022

To jedyne takie miejsce w całej Polsce – największy system górskich tras rowerowych w samym sercu Sudetów zapewnia ponad 500 km szlaków, wytyczonych w Górach Sowich i Górach Suchych, jednym z najbardziej malowniczych rejonów Dolnego Śląska.

Niezależnie od umiejętności oraz preferowanych typów tras – Strefa MTB Sudety obejmuje zarówno odcinki cross-country, enduro, jak i singletracki – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Sieć certyfikowanych obiektów noclegowych i gastronomicznych, stacji naprawczych czy kilkunastu punktów dostępu, rozsianych po całej strefie (m.in. Głuszyca, Walim, Zagórze Śląskie, Przełęcz Walimska, Potoczek, Bielawa i in.), zapewniających miejsca parkingowe oraz możliwość zapoznania się z mapami, sprawia, że korzystanie ze wszystkiego, co w Strefie MTB Sudety najlepsze, jest jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze. A jeśli starczy wam siły i odwagi, jeśli szukacie jeszcze większej dawki adrenaliny, pełnię możliwości, jakie oferują tereny Strefy, odkryjecie biorąc udział w corocznym cyklu wyścigów w ramach Pucharu Strefy MTB Sudety – 8 etapów, zróżnicowane, wymagające trasy i najlepsi zawodnicy, wszystko to w zawodach rozgrywanych na przestrzeni sześciu miesięcy. Poza oczywistymi walorami i atrakcjami krajobrazowymi, w obrębie Strefy MTB znajdują się również zabytki o wyjątkowej wartości kulturowej i historycznej w skali nie tylko Polski, ale i Europy – Twierdza Srebrna Góra, Zamek Grodno, obiekty Riese w Walimiu czy Osówce. Czego możecie się spodziewać po przygotowanych przez organizatorów Strefy MTB Sudety trasach górskich? Wrażeń i różnorodności – 26 odcinków w 8 podregionach (Bielawa, Dzierżoniów, Głuszyca, Mieroszów, Nowa Ruda, Pieszyce, Srebrna Góra i Walim), piekielnych podjazdów i szybkich zjazdów, ścieżek górskich, asfaltowych i leśnych, ale przede wszystkim – przyjemności z jazdy w zachwycających okolicznościach naturalnych.

MTB Sudety.

Amatorzy szaleństwa w stylu XC mają do dyspozycji m.in. trasę Czerwona XCO Srebrna Góra, pięciokilometrową pętlę, która w swoim początkowym fragmencie biegnie okopami z okresu II wojny światowej w pobliżu zabudowań Twierdzy Srebrna Góra, by dalej prowadzić jeszcze obok zabytkowego wiaduktu obsługującego niegdyś Sowiogórską Kolej Zębatą oraz przez zbudowany z fliszu dolnokarbońskiego wąwóz. Trasa Zielona Srebrna Góra to już z kolei spokojniejsze kółko – od parkingu na Przełęczy Srebrnej przez okolice Chochoła Wielkiego i Dolinę Chłopiny – wytyczone po leśnych ścieżkach, na którym znajdziemy sporo zjazdów i podjazdów, przyjemne MTB w klasycznym wydaniu. Na Czarnej C Twierdza Srebrna Góra dobrze bawić się powinni – i to na obu wariantach trasy: C i C1 – nie tylko fani enduro, kilka odcinków, które biegną przy fortyfikacjach różnych części Twierdzy Srebrna Góra, to świetne i szybkie singletracki, a są tu jeszcze hopki i dropy, drewniane przeszkody, uskoki czy bandy. Frajdy z enduro w stanie najzupełniej czystym dostarcza Czarna A Srebrna Góra – 25 minut ostro pod górę z Przełęczy Srebrnej, a potem znów dropy, muldy i dużo dobrej zabawy (wariant A1, wprawdzie krótszy i ciekawszy krajobrazowo, biegnący przez wąwóz, jest zdecydowanie trudniejszy). Trasy Żółta i Zielona Głuszyca-Walim sprawdzą tymczasem waszą wytrzymałość na długą i wymagającą jazdę – wersja szlakiem żółtym to prawie 30km jazdy po leśnych drogach z krótkimi odcinkami asfaltowymi, szlakiem zielonym – bagatela niecałe 80 km z kilkukilometrowymi podjazdami o średnim nachyleniu ok. 6%.

http://www.strefamtbsudety.pl/