Węgliniec, pętla żółta turystyczna. DOT17
Szczegóły trasy
Krótka charakterystyka
Najobszerniejsza z węglinieckich pętli, podobnie jak DOT14 i DOT15 szczątkowo oznakowana w terenie. W przebiegu pokrywa się w znacznej części ze ścieżką przyrodniczą „Stawy Parowskie” (DOT13) oraz fragmentem ścieżki „Śladami Dawnej Kolei” (DOT16). Większość trasy biegnie dobrymi duktami leśnymi, znajdziemy jednak parę fragmentów asfaltowych. Jest zdecydowanie bardziej urozmaicona jak te opisane wcześniej. Rozpocząć można ją w Węglińcu (także z dworca kolejowego). Ważnym i ciekawym punktem zwrotnym, jest położona najbardziej na północy trasy Parowa. Jeśli planujemy zakupy ceramiki to może być dobre miejsce startu dla zmotoryzowanych.
Asuan i Stawy Parowskie
Więcej zdjęć i krótkie opisy znajdziesz przy trasie DOT13
Czerwona Woda i Ścieżka „Śladami Dawnej Kolei”
Wioska o zamierzchłych korzeniach, będąca w XIX w. ważnym punktem przemysłu ceglarskiego, a także glinki szamotowej (jeszcze za PRL). Dawniej prowadziła do niej osobna linia kolejowa z Węglińca. W centrum miejscowości znajdziemy sympatycznie urządzone niewielkie oczka wodna, kawałek dalej jest większy staw.
Parowa
Na początku był to ośrodek hutnictwa (do XVII w.) oparty na złożach rudy darniowej. a następnie ceramiki, która produkowana jest do dzisiaj. Można odwiedzić lokalne zakłady ceramiczne i wziąć udział w warsztatach kończąc wizytę w sklepie oferującym ceramikę bolesławiecką.
Święte Jezioro – użytek ekologiczny położony w Borach Dolnośląskich ok. 2 km od miejscowości Parowa. Pod ochroną znajduje się obszar o powierzchni 157 hektarów podmokłych łąk, torfowisk i rozlewisk z rzadkimi gatunkami ptaków i roślin. Znajdują się tutaj lęgi żurawia, czapli, cyraneczki i koszyka. Do użytku prowadzi ścieżka edukacyjno-przyrodnicza o długości ok. 300 m, przy której powstało kilka tablic informacyjnych i edukacyjnych oraz wieża widokowa.