Wkręć koła w przyrodę i dziedzictwo Dolnośląskiej Krainy Rowerowej

31.03.2023

Dolnośląska Kraina Rowerowa to obszar, który rokrocznie przyciąga niezliczone rzesze miłośników jednośladów. Ponad 1500 km oznakowanych szlaków rowerowych, 200 km dróg dla rowerów,  a także doskonałe zaplecze infrastruktury w postaci oznakowania, miejsc postojowych czy stacji naprawczych wpływa na satysfakcję wszystkich grup użytkowników rowerów.

Trasy prowadzą bowiem niezwykle malowniczymi, co ważne bezpiecznymi (w większości odseparowanymi od ruchu samochodowego) szlakami, wijącymi się pomiędzy lasami, stawami lub wzgórzami. O ich niebywałej atrakcyjności świadczy też ogromna koncentracja walorów historycznych i przyrodniczych. Podróżując Pomarańczowym szlakiem rowerowym (DOT54) po Dolinie Baryczy możemy zatrzymać się między innymi przy wieży obserwacyjnej „Ptaków Niebieskich” w Grabownicy, skąd rozpościera się zachwycający widok na stanowiska lęgowe gęgawy czy żurawi, a przy okazji kolejnego przystanku zwiedzić Muzeum Bombki.  Przemierzając Szlak Odry nie sposób pominąć majestatycznego kompleksu zespołu cysterskiego w Lubiążu, a wybierając przejażdżkę po Pętli Wzgórz Krośnickich (DOT62), warto skorzystać z oferty kolejki wąskotorowej. Dolnośląska Kraina Rowerowa to również bogactwo smaków i produktów lokalnych, którymi kuszą regionalni gospodarze, a dzięki intensywnym i zintegrowanym działaniom samorządów, ten interesujący obszar nieustannie zmienia swoje oblicze, wychodząc naprzeciw nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom zarówno cyklistów, jak i turystów.

 

Na załączonym filmie znajdziecie między innymi prezentację działań Stowarzyszenia „Dolnośląska Kraina Rowerowa”, o których opowiada pani Marta Kamińska – dyrektorka biura. W swojej prezentacji wyjaśnia, dlaczego to właśnie w północną część województwa dolnośląskiego warto przyjechać na rower, co warto, a co absolutnie trzeba odwiedzić będąc w regionie, a także przedstawia jakie są najpiękniejsze trasy oraz szczegółowy przebieg. Nie zabraknie informacji o lokalnych smakołykach i planach na najbliższą przyszłość. Zapraszamy.

 

 

Więcej informacji dostępnych jest pod adresem dolnoslaskakrainarowerowa.pl.

Zobacz inne wpisy