Pogórze Kaczawskie

Góry i Pogórze Kaczawskie, zwane Krainą Wygasłych Wulkanów, to najbardziej na północ wysunięty fragment Sudetów Zachodnich, który zachwyca przede wszystkim przyrodą i krajobrazami. Najwyższym wzniesieniem jest tu Ostrzyca - jej charakterystyczna sylwetka, widoczna z wielu kilometrów, do złudzenia przypomina japońską Fudżijamę.

Dolina Kaczawy

Inne powulkaniczne góry to Wilcza Góra, Czartowska Skała czy Grodziec. Na specjalną uwagę zasługują monumentalne Organy Wielisławskie – dwudziestometrowa, wybarwiona na czerwono ściana skalna o strukturze słupowej, przypominającej organowe piszczałki. Kraina Kaczawska, którą przecinają doliny dwóch pięknych rzek – Kaczawy i Bobru – słynie z wyjątkowej flory, chronionej w kilku rezerwatach przyrody. Specyficzny klimat pozwala na rozwój gatunków ciepłolubnych, a najbardziej charakterystyczne jest tu ogromne bogactwo roślin storczykowatych, co stanowi unikat w skali kraju. Odwiedzając Góry i Pogórze Kaczawskie, warto zobaczyć przynajmniej jeden z wielu parków krajobrazowych utworzonych na tym terenie. Szczególnie polecamy Park Krajobrazowy Chełmy z wieloma powulkanicznymi wzniesieniami, Rudawski Park Krajobrazowy czy przepiękną Dolinę Bobru.

Pięknie zachowany zespół obronny w Grodźcu z zamkiem, fosą i efektownym dziedzińcem robi niesamowite wrażenie.

Średniowieczne zabytki

Na miłośników architektury czekają wspaniałe, między innymi średniowieczne, zabytki, w tym słynny na cały świat drewniany Kościół Pokoju w Jaworze, wybudowany w całości bez użycia gwoździ i romańsko-gotycki kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Niesamowite wrażenie robi pięknie zachowane i przygotowane do zwiedzania założenie obronne w Grodźcu, z zamkiem, fosą i spektakularnym dziedzińcem. Inny niezwykły pomnik architektury to potężne ruiny zamku w Bolkowie, którego wieża w przekroju poprzecznym ma niespotykany kształt łzy. Tu też co roku odbywają się liczne turnieje rycerskie i międzynarodowy festiwal muzyki gotyckiej. Zresztą cała Kraina Kaczawska obfituje w zachowane w różnym stopniu ruiny pałaców, zamków, wież i innych budowli. Na turystów czeka wiele hoteli w większych miastach regionu – Złotoryi, Jaworze, Lwówku Śląskim, ale także mnóstwo pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych oraz – szczególnie lubiane – miejsca noclegowe w zamkach i pałacach, na przykład w pałacu w Brunowie. Więcej o górach kaczawskich: www.gorykaczawskie.pl

Najciekawsze trasy