Ziemia Kłodzka

Ziemia Kłodzka, której centralną część stanowi Kotlina Kłodzka otoczona przez pasma Gór Bystrzyckich, Stołowych, Bardzkich i Masyw Śnieżnika, to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Przyciąga jej dzika przyroda i fantastyczne warunki turystyczne, z trasami zjazdowymi, miejscowościami uzdrowiskowymi i bogatą bazą noclegową.

Ziemia Kłodzka to także fantastyczne dziedzictwo materialne. Do najbardziej oryginalnych budowli należą spektakularne twierdze Kłodzku i Srebrnej Górze.

Ziemia Kłodzka

Jest to region bogaty w atrakcje turystyczne, pokryty gęstą siecią dobrze oznakowanych pieszych szlaków turystycznych – wymarzony zakątek dla piechurów, narciarzy, grotołazów, miłośników jazdy konnej i rowerów górskich. Miejsca wartościowe przyrodniczo, które koniecznie trzeba zobaczyć, to m.in. szczyt Czarna Góra o wysokości 1205 m n.p.m., widoczny niemal z całej Ziemi Kłodzkiej, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej jaskiń Polski, rezerwat Błędne Skały, obejmujący swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości od sześciu do jedenastu metrów, wytworzonych wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków tworzących kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku; Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych, mierzący 919 m ze wspaniałym punktem widokowym. Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych.

Nie sposób też nie wspomnieć o kopalniach i podziemiach, jak kopalnia uranu w Kletnie, Kopalnia Złota w Złotym Stoku czy Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku. No i oczywiście uzdrowiska w zdrojach, między innymi w Dusznikach, Długopolu, Kudowie i Lądku.

Ziemia Kłodzka to także fantastyczne dziedzictwo materialne. Do najbardziej oryginalnych budowli należą spektakularne twierdze w Kłodzku i Srebrnej Górze. Nie sposób też nie wspomnieć o kopalniach i podziemiach, jak kopalnia uranu w Kletnie, Kopalnia Złota w Złotym Stoku czy Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku. No i oczywiście uzdrowiska w zdrojach, między innymi w Dusznikach, Długopolu, Kudowie i Lądku.

Najciekawsze trasy