Góry Sowie i Wzgórza Strzelińskie

Malownicze Góry Sowie, pasmo Sudetów Środkowych, zachwycają niezwykłymi pejzażami, które podziwiać można z wielu punktów widokowych. Są cudownym miejscem na wycieczki piesze i rowerowe, a zimą zapierające dech w piersiach widoki podziwiać można podczas jazdy na licznych szlakach przygotowanych do uprawiania narciarstwa biegowego.

Będąc w Górach Sowich, koniecznie odwiedźcie wieżę widokową na Wielkiej Sowie, najwyższym szczycie pasma wznoszącym się na wysokość 1015 m.

Góry Sowie

Będąc w Górach Sowich, koniecznie odwiedźcie wieżę widokową na Wielkiej Sowie, najwyższym szczycie pasma wznoszącym się na wysokość 1015 m. Dwudziestopięciometrowa wieża jest swoistym symbolem tych gór. Wybudowana w 1906 roku powstała jako efekt panującego wówczas kultu pierwszego kanclerza Rzeszy Niemieckiej Otto von Bismarcka. Na świecie powstało aż 240 wież z tej samej inicjatywy. Możemy z niej podziwiać rozległe widoki na całe niemal Sudety od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika, a w bezchmurne dni dostrzeżemy także Wrocław. Inne warte zdobycia punkty widokowe to między innymi wieża kościoła WNMP w Bielawie, wieża na szczycie Kalenicy oraz Twierdza Srebrnogórska, będąca jednocześnie niezwykle oryginalnym zabytkiem architektury militarnej.

Podobnie na wyobraźnię działają Sztolnie Walimskie, również część projektu „Riese”. Kompleks „Rzeczka” to 500 m korytarzy z imponującymi halami kryjącymi najgłębsze mroki II wojny światowej: do ich budowy wykorzystywani byli więźniowie z obozu w Gross Rosen, z których większość zmarła z powodu nieludzkich warunków pracy, chorób i głodu.

Kompleks Reise

Góry Sowie przyciągają wielu turystów także dzięki średniowiecznym zamkom i malowniczym ruinom. Musicie zobaczyć okazały, przywracany właśnie do świetności, Zamek Grodno nieopodal Zagórza Śląskiego. W Zagórzu warto przy okazji obejrzeć spektakularną zaporę wodną na Bystrzycy i powstałe dzięki niej Jezioro Lubachowskie. Niesamowite wrażenie robi również zamek w Owieśnie i ruiny Zamku Rogowiec.

Nie sposób nie wspomnieć o Podziemnym Mieście Osówka – udostępnionej do zwiedzania największej części zespołu podziemnych korytarzy i hal położonych w Górach Sowich. Osówka jest elementem realizowanego przez niemieckich nazistów w latach 1943 – 45 projektu „Riese”. W sieci podziemnych korytarzy miały prawdopodobnie powstać hitlerowskie fabryki broni. Według innych źródeł w części z nich znaleźć się miała kwatera Hitlera i dowództwa niemieckich sił zbrojnych. W Osówce oglądać można 1700 m podziemnych tuneli i dwie duże budowle naziemne.

Góra Ślęża, wznosząca się nad okolicą na 718 metrów n.p.m., położona jest ok. 30 km na południowy zachód od Wrocławia.

Masyw Ślęży

Góra Ślęża, wznosząca się nad okolicą na 718 metrów n.p.m., położona jest ok. 30 km na południowy zachód od Wrocławia. To wystarczająco blisko, by nie musząc oddalać się zbyt daleko od stolicy Dolnego Śląska móc zaznać przyjemności, jakich dostarcza spacer po górach. I to między innymi dlatego w wakacje na szczyt Śląskiego Olimpu codziennie wchodzą tłumy nie tylko polskich amatorów górskich wędrówek.

Przypuszczalnie to właśnie od góry Ślęży (oraz mającej ten sam rdzeń językowy rzeki Ślęzy) wywodzi się nazwa plemienia Ślężan, którego przedstawiciele zamieszkiwali okolice przed powstaniem państwa polskiego w X wieku. W tym czasie góra pełniła funkcję najważniejszego ośrodka pogańskiego kultu słowiańskiego boga słońca – Swaroga. Obecnie na popularnym szczycie, górującym nad Sobótką, znaleźć można zabytkowy kościół katolicki oraz wzniesione na początku XX wieku schronisko, niedawno przemianowane na Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego.

Wytyczona w okolicy gęsta sieć szlaków turystycznych, wśród których są dwie ścieżki archeologiczne, trasa rowerowa oraz szlaki długodystansowe, łączy Ślężę m.in. ze Świdnicą, Strzelinem, Przełęczą Tąpadła, Gozdnicą i Radunią, drugim co do wielkości szczytem masywu. Wystarczy krótki spacer po gęstym lesie, który porasta zbocze góry, by zrozumieć, że atmosfera wokół Ślęży ma w sobie coś wyjątkowego oraz że jak najsłuszniej – dla ochrony tak zabytków kulturowych, jak i miejscowej fauny i flory – powołano do życia Ślężański Park Krajobrazowy.

Najciekawsze trasy